Zeytinyağının mutfak dışındaki kullanımları

2 Şubat 2016
93 kez görüntülendi

Zeytinyağının mutfak dışındaki kullanımları

Kuru saçlar için bakım losyonu

Uçları kırık ve kuru saçlar için zeytinyağı muhteşemdir. Yarım bardak zeytinyağını ısıtın ve saçınıza uygulayın. Havluyla saçınızı örtüp 45 dakika bekleyin. Ardından şampuanla yıkayın.

Tıraş köpüğü yerine

Tıraş köpüğünüz bittiyse sabunla uğraşmayın. Zeytinyağını cildinize sürdükten sonra gönül rahatlığıyla tıraş edebilirsiniz. Ayrıca sadece bıçağın kaymasını sağlamaz, cildinizi de nemlendirir.

Akneleri temizler

Aknenin temel sebebi olarak yağ gösterilirken yüzünüze ekstra yağ sürmek garip gelebilir. Ancak pek çok insan zeytinyağının akneye iyi geldiğini savunmaktadır. 4 kaşık tuz ve 3 kaşık zeytinyağını karıştırın. Karışımı elinize dökün ve parmaklarınız ile yavaşça yüzünüze uygulayın. Bir hafta boyunca her gün kullanın. Daha sonra sıklığı haftada 2-3 sefere indirin.

Makine yağını temizler

Arabanızla harcadığınız dakikalar sonrasında elinize bulaşan makine yağını zeytinyağıyla çıkarabilirsiniz. Bir kaşık zeytinyağına bir kaşık tuz veya şeker ekleyerek ellerinizi ovun. Peeling etkisiyle elleriniz hem temizlenecek hem de cildiniz yumuşayacaktır.

Saçınıza bulaşan boyayı çıkarır

Evinizi boyarken saçınıza boya mı bulaştı? Dert etmeyin! Pamuğa biraz zeytinyağı dökün ve saçınıza sürün. Aynı işlemi maskaranızı çıkarmak için de uygulayabilirsiniz.

Mobilya cilası

Zeytinyağının mobilya cilası olarak da kullanılabildiğini biliyor muydunuz? Sprey şişeye 2 ölçek zeytinyağı bir ölçek limon suyu veya beyaz sirke dökün. Mobilya sıkın ve bir kaç dakika beklettikten sonra kuru bir bez ile silin.

Zeytinyağının mutfak dışındaki kullanımları Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

hosting, host, web hosting, reseller, alan adı, domain transfer