Menu

Varis Tedavisi

bitkisel-varis-tedavisi
 Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis diyoruz. genelde, bünyenin en iyi basınç altında kalan bölgesi olan bacakların hemen alt kısımlarında göze çarpan varis, yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da tedbir edinmeyi gerektirir.

Varis nasıl oluşur?


Kılcal varisler genellikle görüntü bozukluğu dışında bir yakınmaya yol açmazlar. ancak damarlar genişledikçe dikkat çekici yakınmalar başlar. Varisi olanlarda, gece krampları, bacaklarda kaşıntı ve şişkinlik olur, ayakta kalınca ağrı başlar.

Varisin nedenleri nelerdir?
Hanımların, hamilelik ve period dönemlerinde varislerle ilgili şikayetleri artar. Uzun süre ayakta durmaktan ve sonrasında da bacakta ağrı, şişme, hassasiyet ve ağırlık hissi oluşturabilir. Daha ileri vakalarda ise; bilhassa ayak bileği iç tarafında şişme ve deri altında siyaha yakın renk değişikliği görülmekte. zamanla bu alanlarda yaralar oluşabilir.

Varis genetik olarak geçebilir mi?
Anne veya başka birinci dereceden herhangi bir akrabalarında varis hastalığı olması varisin ortaya çıkmasında ki en önemli risk faktörüdür. Bunun yanı sıra; uzun zaman ayakta durarak yada devamlı sabit olarak oturulan bir işte çalışıyor olmak, sigara içmek, hızlı kilo almak,kişinin hamile olması ve doğum yapmak da varis hastalığının başlamasına sebep olabilir.

Varisten korunmak için neler yapılmalıdır?
Varis tedavisinde medikal yada cerrahi aşamalardan yararlanılabildiğini belirten Op. Dr. özgür Mart, lokal anestezi ile yapılan cerrahi uygulama hakkında şunları söyledi:
Varis tedavisinde, rahatsızlığın durumuna göre farklı yöntemlere başvurulabilir. Medikal uygulamaların yeterli bulunmadığı tedavilerde; kasıktan yalnızca 2 cm’lik bir kesi ile giriş yapılarak hasarlı damarın tedavisi gerçekleştirilir. Bu operasyon genel şekilde bütün damarın çıkarıldığı cerrahi yöntemlerden daha kolay ve konforludur.”

Varisi olanlar nelere dikkat etmelidir?
Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Op. Dr. hür Mart, varisi olanlara hastalara şunları öneriyor:
– Sıcaklık damarlarımızı genişlettiği için aşırı sıcaklar varisli hastaları rahatsız eder. aşırı sıcak suyla banyo yapmayın, kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan ırak durun.
– çok yüksek topuklu pabuç giymeyin.
– Uzun zaman ayakta tıpkı pozisyonda kalmamaya çalışın.
– Düzenli yürüyüş yapın. Bacakları çalıştırdığı için yüzme de varise iyi gelir.
– Dolaşım bozukluklarına sebep olduğu için dar kot pantolon giymeyin.
– Kilo, varisin artmasına sebep olacağı için beslenmenize dikkat edin. Aşırı kilo almamanız için Akdeniz tipi beslenmek yararınıza olacaktır.İdeal kilosunu korumayı başaran varis hastaları ise ayak ve bacaklara daha az yük bineceğinden rahat ederler.
– Bir başka yöntem ise akşamları soğuk su yardımıyla masaj yapmak hatta ayaklarımızı hafif yükseğe yerleştirerek yatmak hastaları rahatlatır.
Varis tedavi edilmediği zaman başka sorunlara da yol açar mı?
Varis tedavi edilmediği zaman ciltte çeşitli ödemler oluşmasına ve kapanması çok zor kuvvelit yaralara da neden olabilir. ilerleyen varis kan dolaşımında da ciddi problemlere yol açabileceğinden varislerin büyüme göstermesine engel olmak gerekir

Categories:   Bitki Çayları

Comments

 • Posted: 26 Aralık 2015 18:47

  Şevval

  Bu hastalık insanların zamanla piskolojisini bozuyor dikkat edilmesi gereken bir hastalık bilgiler için teşekkürler
 • Posted: 3 Mayıs 2016 04:41

  sikis izle

  hallo ich den Header von Ihrem Blog lieben, ist es eine persönliche Einrichtung?
 • Posted: 8 Mayıs 2016 00:59

  sikis izle

  Un buen blog! Voy a marcar unos pocos de estos ..