Tüp bebek tedavisinde ERA testi uygulaması

5 Şubat 2016
90 kez görüntülendi

Tüp bebek tedavisinde ERA testi uygulaması

Bahçeci Sağlık Grubu’nda görev yapan Op. Dr. Erbil Yağmur, ERA testiyle rahmin embriyoları kabul edip etmeyeceği veya embriyo transferinin hangi gün yapılırsa gebelik oranlarında yüksek başarının elde edilebileceğini öngörmenin artık mümkün olduğunu bildirdi.

Yağmur, yazılı açıklamasında, daha önce farklı yerlerde 7 kez tüp bebek tedavisi gören ancak gebe kalamayan Asuman Akyüz’ün, hastanelerinde gördüğü tedavi sonrasında hamile kaldığını belirterek, Akyüz’ün, ERA testi ve genetik tarama sayesinde olumlu sonuca ulaştığını kaydetti.

“Daha önce transfer edilen embriyolarına baktığımızda hepsi iyi kalitedeydi ama acaba dondurulmuş embriyolarımız genetik olarak sağlıklı mıydı?” diyen Yağmur, bunun için embriyolara yapılan kapsamlı kromozom analizi gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Bu yöntemle mikroskop altında benzer kalitede görünen embriyolardan hangilerinin gerçekten sağlıklı bir gebelik oluşturma potansiyeli olduğunu çok yüksek bir güvenilirlikle öğrenebildiklerini ifade eden Yağmur, “Böylece embriyoları çözdürüp, genetik işlem için hücre aldıktan sonra tekrar dondurduk ve sonucu beklemeye başladık. Sonuç umduğumuz gibi geldi” ifadelerini kullandı.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarına birçok etkenin neden olduğunu belirten Yağmur, bunlardan birinin de implantasyon penceresinin zamanının değişmesi olduğunu aktardı.

Sağlıklı bir gebeliğin oluşması için embriyonun kalitesi kadar, onun tutunacağı rahim içi zarının embriyoyu kabul etme özelliğinin de önem taşıdığını belirten Yağmur, “ERA testi ile daha embriyoları rahme transfer etmeden, rahmin embriyoları kabul edip etmeyeceğini veya embriyo transferinin hangi gün yapılırsa gebelik oranlarında yüksek başarının elde edilebileceğini öngörmek artık mümkün” değerlendirmesini yaptı.

Tekrarlayan başarısız tüp bebek denemesine karşın Asuman Akyüz’e ERA testi yapıldığını anlatan Yağmur, testin sonunda hastanın rahminin tutuculuk gününün normalden sapma gösterdiğini gördüklerini dile getirdi.

Op. Dr. Yağmur, “Bu çok önemli bir bilgiydi. Daha önce yapılan 7 tüp bebek yönteminde de bu test hastaya uygulanmamış. Biz sahip olduğumuz teknoloji sayesinde rahim hazırlığını ERA testinin kılavuzluğunda yaparak embriyolarımızı transfer ettik. Sonuç, ikiz gebelik. Şu anda sağlıklı bir şekilde 4. ayında” açıklamasını yaptı.

Tüp bebek tedavisinde ERA testi uygulaması Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

hosting, host, web hosting, reseller, alan adı, domain transfer