Menu

Sarı Çam – Orman Çamı Yararları

Sarı Çam Orman Çamı Nerelerde Bulunur ?

      Bütün dağlar da bulunabilen bir bitkidir.Deniz seviyesine 100 ile 2000 metre kadar kadar yükseklikte normalde toplu biçim de bulunurlar.Diğer ağaçlarla beraber karışık bir şekilde de yetişebilen bir ağaç türüdür.

Sarı Çam – Orman Çamının Yapısı Nasıldır ?

     Daima yeşil olarak kalan ağaç türüdür.Uzunluğu 40 metreye kadar çıkabilir hatta daha fazla da olabilir.Bu yaşlı ağaçların alt kısımlarında ki kabuklar boz kahverengi ile bakır kırmızı bir renk alır.Düzensiz bir biçimde tabakalar halinde çatlarlar.Yukarıda kalan kalın dalları sarımtırak ile kırmızıya benzeyen turuncu bir renktedir.Yaprakları iğneye benzer ve dalları ikişer ikişer vaziyette bulunur.Yapraklarının boyu 7 ile 8 cm arasında olur rengi ise boz yeşildir.

Sarı Çam – Orman Çamı Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır ?

Balgam söktürücü etkisi vardır tedavi amaçlı kullanılır.

İltihaplanmayı giderir antibiyotik olarak kullanılır.

Kan damarlarını genişletir.

İdrar söktürücü olarak kullanılır.

Solunum yollarını tedavi eder.

Bronşit tedavisinde de kullanılır.

Romatizma tedavisinde kullanılır.

Nefes darlığını tedavi amaçlı kullanılır.

Ekzema hastalığını tedavi amaçlı kullanılır.

Sivilce tedavisinde kullanılır.

Basur tedavisinde kullanılır.

Sarı Çam – Orman Çamının Hazırlanışı

      Çam uçlarından 100 gram alınır ve 2.5 litre suda sadece yarısı kalıncaya kadar kaynatılması gerekir.Sonrasında bitkimizi süzeriz.Henüz daha sıcakken 250 gram nöbet şekeri ve soğuyunca da 250 gram bal ilave ederiz.Tavsiye edilen kullanım şekli ise yemeklerden önce günde 3 defa bir kahve fincanı alınması şeklindedir.

İstenilirse 10 gram dövülmüş tarçınla beraber 5 gram da karanfil eklenebilir.İçerisine fazla olmaması kaydı ile 1 gram Hindistan cevizi de ekleyebilirsiniz.

Categories:   Bitki Çayları

Comments