Radyofrekans Migren Tedavisi mi?

9 Şubat 2016
545 kez görüntülendi

Radyofrekans Migren Tedavisi mi?

Biz burada migren tedavisinde uygulanan en son tekniklerden bahsedeceğiz. Birkaç yıl öncesine kadar botox enjeksiyonlarının migren ataklarını önlediğine dair görüşler ön plana çıkarken, geçen süre zarfında  botox uygulama  sonuçlarının tatminkar olmadığı anlaşılmış, böylece bu uygulama da güncelliğini kaybetmiştir.

Şimdilerde “Endoskopik Migren Tedavisi” güncel hale getirilmeye çalışılmaktadır. Sonuçta bir ameliyat sözkonusudur.  Alın bölgesinin üstündeki  saçlı deriden neşterle  2 delik açılmakta endoskop kamerası ve diseksiyon cihazları bu deliklerden sokularak alın derisinin altından, göz çukurunun hemen üzerinde bulunan  migren tetikleyici  2 sinire ulaşılmakta bu sinirler kesilerek çıkarılmaktadır. Travmatik ve pahalı bir yöntemdir.

“Radyofrekans Migren tedavisi”  ise travmatik olmayan daha düşük maliyetli ve endoskopik uygulama ile aynı bazan daha iyi neticelerin alındığı gelişmiş bir uygulama yöntemidir. Teknik olarak endoskopik  cerrahide hedef alınan sinirlerin üzerine  ciltten girilen 2 ince iğne vasıtası ile ulaşılır. Sinirler noktasal olarak radyofrenas cihazı ile uyarılr. Gelişmiş teknolojiye sahip bu cihazlar hedef sinirlere belirli sinyaller göndererek  hedef siniri  tam olarak doğrular. 8 dakika sürecek Ağrısız bir “lezyon” uygulaması ile işlem tamamlanır. Yaklaşık 3 hafta sonra işlem uygulanan bu sinirler artık ağrıyı iletemez hale  gelir. Yani ameliyata gerek kalmadan istenen sonuç  elde edilmiş olur.

Bizim radyofrekans yöntemi ile elde ettiğimiz başarı oranı % 94 civarındadır. Sinire zarar vermeden sadece ağrı iletiminin engellendiği radyofrekans tekniğinin endoskopik cerrahi yönteme kıyasla  daha tercih edilebilir olduğu kanısındayız.

Prof. Dr. Nurettin Lüleci
Algoloji  / Ağrı Uzmanı

 

Radyofrekans Migren Tedavisi mi? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

hosting, host, web hosting, reseller, alan adı, domain transfer