Menu

Mine Çiçeği Faydaları

     Mine Çiçeği Vücuda Faydaları

Bu konumuzda mine çiçeği tüketiminin vücuda nasıl fayda sağladığını öğreneceğiz.İlaç kullanımını en aza indirmek ve mümkün olduğu kadar şifalı bitkiler kullanmaya çalışacağız.Bildiğimiz gibi kullanılan ilaçlar bir hastalığımızı tedavi etmeye başlarken başka bir hastalığa davetiye çıkarıyor yani kaş yaparken göz çıkarıyor.

     Örnek verecek olursak bir stres anında hemen hemen birçok kişi psikiyatri haplarına başvuruyor.Halbuki mine çiçeğinden haberi yok bu kişilerin.İlaçları araştırdığımız kadar şifalı bitkiler ve bitki çayları kategorisinde araştırma yapmadığımız için bu eksikliğin acısını bizzat kendimiz ödemeye mahkum oluyoruz.

Mine Çiçeğinin Bulunduğu Yerler

      Genel olarak yol boylarında, otların gür olarak bulunduğu yerlerde sıklıkla görülebilen bitki türüdür.Çapa yapılmış olan kültür bitkileri arasında ve dere kenarlarında vadilerde de rastlanması mümkündür.

Mine Çiçeğinin Yapısı Ve Özellikleri

         Uzun yıllık otsu olarak bilinen bitki türleri arasında yerini alır.Uzunluğu gövde olarak bir metreye (100 cm) kadar ulaşabilir.Dalları ve dört köşeli olarak bulunur mine çiçeği.Yaprakları karşılıklı olarak durmaktadır ve alt yaprakları ise saplı tüylü bir görünümde olup kesik olarak büyürler.

Mine Çiçeği Hangi Hastalık Tedavisinde Kullanılır

     Birçok kişinin bilgisi olmamasına rağmen bu hata mine çiçeğinin birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gerçeğini asla değiştirmiyor.

 • Sinirleri yatıştırmak için sakinleştirici olarak kullanılır.
 • Hararet düşürücü etkiye sahiptir.
 • Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.
 • Yorgunluk atmak için dinlendirici etkiye sahiptir.
 • Karaciğer iltihaplarına karşı etkisi vardır.
 • Ağrı kesici etkisi vardır baş ağrıları için kullanılır.
 • Kansızlık tedavisinde kullanılır.

Mine Çiçeği Kullanım Şekli

    Tedavi amaçlı kullanabilmemiz için bitki çayı olarak kullanacağımız mine çiçeğinin saplarından iyice kıydıktan sonra iki çorba kaşığı alınır.Yarım litre suda 5 dakika kadar bir süre kaynatılır.Çayımız soğuduktan sonra güzelce süzülür artık kullanıma hazır durumdadır.Tavsiye edilen kullanım şekli ise günde 4 defa olmak üzere yemeklerden önce birer çay bardağı içilmesi şeklindedir.

Categories:   Bitki Çayları

Comments

 • Posted: 30 Aralık 2015 21:57

  Gökhan Güler

  Aha soğuk algınlığı için bire bir gibi görünüyor deneyeyim hemen :D