İlk Kez Dövme Yaptıracaklara Tavsiyeler

2 Şubat 2016
101 kez görüntülendi

İlk Kez Dövme Yaptıracaklara Tavsiyeler

Sanatçı Ayça Ay’ın işte dövme yaptıracaklara tavsiyeleri …

Dövme Yaptırmadan önce seçeceğimiz stüdyolarda nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Son zamanlarda İstanbul başta olmak üzere Türkiye‘nin dört bir yanında açılan farklı tarzlardaki dövme stüdyolarıyla beraber dövme sanatçılarının da sayısında bir artış oldu. Bu durum dövme stüdyolarının karakterlerinde değişim ve dövmelerin kalitesinde de bir dalgalanma yarattı. Bu yüzden dövme yaptırmadan önce, dövme stüdyosunda çalışan dövme sanatçılarını araştırmak daha iyi bir başlangıç olacaktır.

Eğer bir dövme yaptırmak için karar verdiyseniz öncelikli olarak istediğiniz motifin benzer çalışmalarını daha önceden yapmış ve işinde ustalaşmış bir dövme sanatçısı araştırmanızı öneririm. Bir sonraki aşamada ise istediğiniz dövme tarzına uygun ve işlerini beğendiğiniz dövme sanatçısının stüdyosuna gidip, hijyenik bir ortamda çalışıp çalışmadığını kendi gözlerinizle görmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Tek kullanımlık paketli iğneler kullanılması, dövme ekipmanının her müşteri için ayrıca hazırlanıp sterilize ediliyor olması ve sanatçının kullandığı boyaların sağlık standartlarına uygun olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yaptıracağımız dövme tasarımını neye göre seçmeliyiz?

Yukarıda bahsetmiş olduğum süreçlerden sonra vücudunuzda taşımak istediğiniz motifini dövme sanatçısının kendisine anlatmak bir sonraki aşama olmalı. Artık bu noktadan sonra iyi bir dövme sanatçısının karşısında olduğunuzu farz edersem, istemiş olduğunuz motifi hangi bölgeye yaptırmak istediğiniz, dövmenin ebatları, beğendiğiniz örnek işler/sanatçılar vb konularda sorular sorarak kendisini tasarım konusunda yönlendirmenizi isteyecektir. Çünkü dövmeyi asıl değerli kılan şey kişiye özel olarak tasarlanmasıdır.

Unutmayın ki iyi bir tasarım iyi kurulmuş bir iletişimden geçer.

İlk kez dövme yaptıracaklar nelere dikkat etmelidir?

Genellikle dövme yaptırmaya karar vermek zor aşamalardan ilkidir. Daha sonrasındaki en zor aşama ise nasıl bir dövmeyi hayatınız boyunca taşımak isteyeceğinize karar vermektir.

Buradaki en önemli nokta yaptıracağınız dövmeyi hayatınız boyunca taşıyacak olduğunuzun farkında olmanız ve sırf son zamanlarda popüler olduğu için kendinizi bir dövme koltuğunda bulmadığınızdan emin olmanızdır.

Eğer derinizin hassasiyeti ve alerjik bir durumunuz var ise dövmenize sahip olmadan önce doktorunuza konuyla ilgili danışmanızı öneririm.

Dövme yaptırıldıktan sonra bakım süreci nasıl gerçekleşmelidir ve ne dövme zaman iyileşir?

Aslında dövme bakımı ile ilgili çeşitli tercih edilen çeşitli yöntemler vardır. Unutulmaması gereken öncelikli konulardan birincisi dövmenin açık bir yara olduğudur ve dövmenin olabildiğince temiz tutulması gerektiğidir.

Dövmeniz tamamlandıktan sonra, günde en az 2 kere anti-bakteriyel sıvı sabun yardımıyla üzerinde sabun kalmayacak şekilde dövme yapılan bölgeyi yıkamanız ve minimum 3 gün boyunca bu işlemi devam ettirmeniz gerekmektedir. Tabi suyun çok sıcak ya da ılık olmamasına da dikkat edilmesi de önemli konulardan bir diğeri.

Bu işlemlere ek olarak her yıkamadan sonra dövmenin bulunduğu bölgenin temiz bir kağıt havlu yardımı ile ıslaklığının alınması, streç film yardımı ile dövme yapılan bölgeyi kapatmak ve her defasında yeni bir streç kullanmak sağlıklı bir bakım süreci geçirmenize yardımcı olacaktır.

Kişiden kişiye farklılık gösterebilen iyileşme süreçleri ortalama olarak 5-10 gün arasındadır. Bu süre zarfında deniz ve havuzdan uzak durup, dövmenizi de iyileşmemiş halde kesinlikle güneşe maruz bırakmamalısınız.

Dövme bakımının ve iyileşme sürecinin en az dövmenin işçiliği kadar önemli olduğunu unutmayın. İyileştirme süreçlerinde aklınıza takılan herhangi bir soru olursa da öncelikli olarak dövme sanatçınıza danışınız.

Yaz aylarına giriyoruz dövmemizi bu dönemlerde nasıl korumamız gerekiyor?

Aslında dövmemizi sadece yaz aylarında değil tüm hayatımız boyunca iyi koruyup iyi bakmamız gerekmektedir. Her daim duş sonrası nemlendirici sürüp, güneş ışınlarına birebir maruz kalmaması açısından yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmanız dövmenizin yeni yapılmış gibi durmasına yardımcı olacaktır.

Dövme ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir?

En büyük yanlış yönlendirmelerden biri kesinlikle su değmemesi konusunda yapılan yönlendirmelerdir. Tam tersine dövme yapılan bölge bahsettiğim gibi sık sık temizlenerek steril tutulmalıdır.

Dövme yapıldıktan sonraki iyileşme süreçlerinde antibiyotikli ve yağlı kremler ( vazelin, merhem vb. ) kullanılmamalıdır.

Eklemek istedikleriniz?

Dövmeniz ile ilgili kararlarınızı acele davranmadan ve enine boyuna düşünerek vermeniz, hayatınız boyunca taşıyacağınız ve her baktığınızda mutlu olabileceğiniz bir deneyime sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Eğer bir dövme daha ya da ilk dövmenizi yaptırmaya karar verirseniz şimdiden yeni dövmenizi güle güle taşıyın.

İlk Kez Dövme Yaptıracaklara Tavsiyeler Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

hosting, host, web hosting, reseller, alan adı, domain transfer