Menu

İdeal Kilo Nasıl Öğrenilir ?

      Vücut kitle indeksi nedir ?. İdeal kilo nasıl öğrenilir ? diyerek yazımıza başlayalım arkadaşlar. Vücut kitle indeksi boyumuza oranla ideal kilomuzu bulabileceğimiz yöntemlerin sadece birisidir. Kilomuzun sağlığınızı tehdit edip etmediğini öğrenebilmemiz için uygulanması ve kesinlikle bilinmesi gereken bir bilgidir.

Peki nedir bu ” Vücut Kitle İndeksi ?”

      Kısaca VKİ şeklinde de birçok kez karşımıza çıkan bu kelimeyi kısaca açıklayalım. Vücudumuz da ki toplam yağın boyumuza oranla miktarını belirten değere VKİ diyoruz arkadaşlar. Bir kişinin görsel olarak zayıf, şişman yada obezite problemleri olduğunu söylememiz yanlıştır. Bu oranlar bize kişinin hangi grupta yer aldığını gösterir ve buna göre bir beslenme programı hazırlanmasına yardımcı olur.

Peki Kendi Vücut Kitle İndeksimizi Nasıl Öğreniriz ?

      Bunun için ++ bir matematik bilgisine ihtiyacımız olmuyor sadece küçük bir işlemle kendi vücut kitle indeksimizi

öğrenebiliyoruz. İlgili resimde örnek olması amacıyla 52 kg ve boyu da 163 cm olduğu varsayılmıştır. Hesaplaması ise Kilosunun boyunun karesine bölümü ile yapılmaktadır.

Obeziteye Neden Olan Tüketim Şekilleri

  1. Aşırı yemek yiyor ve kolay kolay doymuyorsanız.
  2. Gün içerisinde çok az su tüketiyorsanız.
  3. Meyve suyu tüketiminde aşırıya kaçıyorsanız.
  4. Ara öğünler de tek taraflı besleniyorsanız.
  5. O çok sevdiğiniz yemekler de bir porsiyon yetmiyor ikinciyi de yiyorsanız 🙂
  6. Yemekleriniz de karbonhidrat ağırlıklı besinler sürekli yer alıyorsa.
  7. Hiç kahvaltı yapmıyorsanız.
  8. Sıklıkla öğünleri geçiştiriyor ve atlıyorsanız.Bu örnekler vs vs vs şeklinde ilerler gider. Peki ya siz bunları yapıyor ve yapmaya devam edecekseniz obezite olma yolunda kesin adımlarla ilerlediğinizi bilmeniz gerekiyor.

Categories:   Sağlık

Comments