Menu

Horoz Başı Bitkisinin Yararları

Horoz Başı Bitkisi Nerelerde Yetişir ?  

   Güzel memleketimizin hemen hemen her yerinde yetiştirilmesi mümkün olan bir bitki türüdür.Otluk, taşlık yerlerde ve tarlalarda sık rastlanırlar.Bilinmediği takdir de fazlasıyla ziyan edilebilen bitkiler arasında yerini almaktadır.

Horoz Başı Bitkisinin Yapısı Nasıldır ?

  Yıllar sonunda elde edilebilen bir bitkidir horoz başı bitkisi.Sap kısımları 4 köşeden oluşur ve kıllıdır.20 ile 60 cm kadar yükseliğe sahip olabilirler.Yapraklar karşılıklı sapın altında bulunan yumurta biçimindedir.Yukarıdaki yapraklar ise mızrak şeklinde tüylü ve dişlidir.Çiçeklerinin rengi pembe kırmızı veya beyazımsı bir renkte görülebilir.Meyveleri ise kuru, oval ve 4 cevizcik halinde dökülürler.

Horoz Başı Bitkisi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır ?

  Balgam söktürücü olarak tedavi amaçlı kullanılır.

  Öksürük ve bronşit, bronşial hastalıkları tedavi amaçlı kullanılır

  Astım tedavisinde tesiri çok yüksektir.

  Akciğer veremini tedavi amaçlı kullanılır.

  Kötü huylu anemi hastalıklarını tedavi eder.

  Dalak hastalıklarını tedavi amaçlı kullanılır.

Horoz Başı Bitkisinin Hazırlanışı

   Horoz başı bitkimizden iki çorba kaşığı kadar alırız ve yarım litre suda 5 dakika kadar kaynatırız.Daha sonra kaynattığımız horoz başı bitkimizi güzelce süzer ve 5 dakika kadar dinlendiririz.Tavsiye edilen kullanım şekli ise yemeklerden önce birer çay bardağı alınması şeklindedir.
Hazırlaması gayet kolay olan horoz başı bitkisini bahsi geçen hastalıkların tedavisinde doğal bir ilaç olarak kullanabilirsiniz.

Categories:   Bitki Çayları

Comments