Menu

Göz tansiyonu tedavisi

Göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastalığı, 40 yaş üzerindeki bireylerde sinsi şekilde ilerleyebiliyor. İzmir Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mucize Yararcan, glokomun tedavi edilmediği takdirde körlüğe varan sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti. Op. Dr. Yararcan, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek miyop veya hipermetropluk bulunan kişiler ile sigara içen kişilerin risk altında olduğunu kaydetti.
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mucize Yararcan, ailesinde göz tansiyonu olan bireylerin risk altında bulunduğunu ifade ederek, erken tanı ile görme kaybının önüne geçilebildiğini kaydetti. Hastalığın göz damlası, lazer ve cerrahi yöntemle tedavi edildiğini anlatan Yararcan, “Göz siniri hücrelerinin zarar görmesiyle oluşan glokom, genellikle 40 yaş üzeri kişilerde görülür. Diyabet, yüksek tansiyon, yüksek miyop veya hipermetropluk durumu ile sigara içenler risk altındadır. Gözün içinde sürekli bir sıvı bulunmaktadır. Bunun boşaltılmasından sorumlu kanal ya daralır ya kapanır. Biriken sıvı yavaş yavaş göz bebeklerine basınç yapar” dedi.
Glokomun bazen baş ağrısı ile kendini gösterebildiğini kaydeden Op. Dr. Yararcan, şunları söyledi: “Hastalığa yakalanan kişi göz sinirlerindeki sorunu fark edemez. Çünkü göz zorlukla da olsa görme işlemini bir süre daha devam ettirir. Hasarı geri döndürmek imkansız olduğu için erken tanı çok önemli. Özellikle 40 yaş üzerindeki kişiler yılda bir kez göz tansiyonlarını ölçtürmeli. Özellikle göz çevresinde ve başta şiddetli ağrıya neden olarak kendini gösteren göz tansiyonunun hıZlı şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Bilgisayarlı görme alanı muayeneleri ve göz siniri tomografileri çekilerek göz hasarının tespiti yapılmalıdır. Glokom tedavi edilmezse körlükle sonuçlanır. Birçok yöntemle göz için basıncını etkili şekilde düşürüp hastalığı kontrol altında tutabiliyoruz. Hastalığın geri dönüşü olmadığı için kontrollerin ihmal edilmemesi gerekiyor.”

Categories:   Sağlık

Comments

 • Posted: 20 Nisan 2016 21:20

  taner şener

  Onlarca kez görüntülenme almış olan bu konuya neden diğer arkadaşlar da yorumunu katmamış hiç anlamıyorum.Bizi bu konuda bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
 • Posted: 20 Nisan 2016 21:21

  Aişe Ajda

  Sizlere kesinlikle katılıyorum.Asla hafife alınmaması gereken bir konu söz konusu burada.Arkadaşlar göz tansiyonunu anlatmaya çalışsak ne kadar doğru olurdu ne kadar düzgün bilgiler sunabilirdik bir muammaydı fakat şifalı bitkiler ekibi burada bizi bilgilendirmek adına çok güzel bir konuya değinmişler.
  • Posted: 25 Haziran 2016 15:03

   Kathy

   I believe that is just about the such a good deal siagnficint info for me personally. And i am happy looking at your article. However must remark about some simple issues, The internet site style is ideal, the articles is really great. Excellent activity, cheers.