Menu

Fesleğen-Reyhan Otu Faydaları

Fesleğen-Reyhan Otu Nerelerde Bulunur ?

     Fesleğen bahçe bitkileri arasında yerini almaktadır.Her yerde yetiştirilmesi mümkün olan bir bitkidir.Genellikle güney kesimlerde daha çok yetiştirildiği görülmektedir.Fesleğen diğer bir adıyla reyhan otunu yabani halde elde etmekte mümkündür.Yabani halde Asya ve Afrika’nın tropikal bölgelerinde yetişmektedir.

Fesleğen-Reyhan Otunun Yapısı Nasıldır ?

     Hemen hemen bir yıllık bir bitki türüdür fesleğen.Sap kısmı dallı, dört köşeli olarak yetişir 20 ile 60 cm yüksekliğe çıkabilir.Yapraklar karşılıklı sarımtırak yeşil renkte,uzun saplı yumurta biçimindedir. Uçları ise sivri ve seyrek dişlidir.Çiçekleri normalde beyaz renklidir fakat nadir de olsa pembe veya menekşe renginde olan türleri de mevcuttur.Bitkinin bütününde mükemmel bir koku vardır.

Fesleğen-Reyhan Otu Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır ?

      Ağrı kesici olarak tedavi amaçlı kullanılır.

      İltihaplanmayı giderir tedavi amaçlı kullanılır.

      Mide ağrılarını tedavi eder, bağırsak sancılarını giderir.

      Yorgunluk ve sinir hallerinde dinlendirici özelliği vardır. 

      Nefes darlığı tedavisinde kullanılan bir bitkidir.

      Gaz sancılarının tedavisinde kullanılır.

Fesleğen-Reyhan Otu Hazırlanışı

      Öncelikle bir miktar fesleğeni kurutmamız gerekiyor.Kuruttuğumuz bu fesleğenden iki çorba kaşığı alırız ve yarım litre kaynar su ile birlikte haşlarız.Haşladıktan sonra iki saat dinlendirmemiz gerekmektedir.Dinlendirdiğimiz fesleğeni süzeriz ve kullanıma uygun hale getirmiş oluruz.Hazırlanış evresi bu kadar sürmektedir.Tavsiye edilen kullanım şekli ise günde dört kere yemeklerden önce bir çay bardağı alınmasıdır.

Categories:   Bitki Çayları

Comments