Dağ Çileği Faydaları

9 Aralık 2015
1.514 kez görüntülendi

Dağ Çileği Faydaları

 

Dağ Çileği Açıklama

Dağ çileğini bir çoğumuz sadece yemekten haz aldığımız bir meyve olarak biliriz.Fakat bu çileğin bir çok hastalığın tedavisinde kullanıldığını bilen sayısı çok azdır bu kişiler de sağlığına dikkat edenler kategorisine dahil oluyor tabiki :).Her sıkıntıda hangi ilaç bize iyi gelir demek yerine hangi bitkiyi tüketirsem sağlığıma kavuşurum diye pek düşünmüyoruz.Hatta üstüne üstelik komşulara bana bu ilaç iyi geldi sende kullan diyerek alakasız ilaçlar bile verildiğini görmüşsünüzdür.

 

Dağ Çileği Bulunduğu Yerler

     Çok kolay elde edilemeyen dağ çileği ormanlık alanlarda ve çalılıklar arasında bulunur.Heryerde yetişmeyen bu bitki sadece 2000 metre deniz seviyesine kadar olan yerlerde yetişebilir.Bu yüzdendir ki heryerde bu bitkiyi aramamak gereklidir.Her gördüğünüz tepecik dağ değil her gördüğünüz dağ ise bu meyvenin yetişmesi için elverişli ortama sahip değildir :).

Dağ Çileği Yapısı Ve Özellikleri

    Uzun yıllık bir bitki türüdür.Kök sapları koyu kahverengi renktedir.Sapların boyu ise 5 ile 20 cm arasında değişmektedir.Sap uç kısımlarında az çiçekten oluşan bir çiçek demeti vardır.Sürüngen olan kök sapları sürekli olarak yeni kökler saldığı için geniş bir alana yayılırlar.Çiçekleri beyaz beş yapraklı iki çanağa sahip ve taç da beş yapraklı çok sayıda erkek ile meyve organları bulunur.Meyvelerinin rengi kırmızıdır ve çok hoş bir kokuya sahiptir.Meyveleri bir çok küçük meyvenin bir arada bulunması ile oluşmuştur.Bal verici bitkiler arasında yer almaktadır.

Dağ Çileği Hangi Hastalık Tedavisinde Kullanılır

Dağ Çileğinin Kullanım Şekli

     Dağ çileğini bitki çayı olarak hazırlamamız için bazı işlemlerden geçirmemiz gerekmektedir.Öncelikle kuru yapraklarından iki çorba kaşığı alınır.Yarım litre kaynar suda tam olarak 2 saat bekletilmesi gerekir.Sonrasında süzeriz ve kullanıma hazır hale getirmiş oluruz.Tavsiye edilen kullanım şekli ise günde 4 kere yemeklerden önce birer çay bardağı tüketilmesi şeklindedir.

Yorumlar

 1. Rafet dedi ki:

  Dağ çilegini hem toplamasını hem yemesini severim kastamonuda bolca olurdu ahh eski günler dedim şimdi dağ çilegi olsada yesek

 2. Rafet dedi ki:

  Tansiyonu düşürdügünü ögrenmem çok iyi oldu annem için çok faydalı olabilir

 3. Gökhan KESER dedi ki:

  Giresun da okurken yol kenarında köylü kadınlar satardı. Tabi öğrencilik işte pahalı olduğu için sadece bakıp geçerdik yanlarından. Mayıs-haziaran aylarında dağlarda çok olduğunu biliyorum.

 4. Mustafa Can dedi ki:

  Sivilcelerim için kullanmak istiyorum inşallah bir faydasını görebilirim, teşekkürler.

 5. Pamir Gider dedi ki:

  Dağ çileğinin normal çilekle alakası yok inanılmaz bir aroması var…

 6. Kani sönmez dedi ki:

  Daha çok bayanlar üzerinde etkisi var sanırım?Bayan arkadaşlarımız için dikkate alınması gerekir.

 7. Manas Tan dedi ki:

  Çok severim dağ çileğini bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum ,:)

 8. Özgür dedi ki:

  İlkbaharı dört gözle bekliyorum.Kansızlık,sivilce,baş ağrısı,tansiyon gibi faydalarını görünce çileğin ne kadar faydalı olduğunu anladım.

Yorum Yaz

hosting, host, web hosting, reseller, alan adı, domain transfer