Menu

Dağ Çileği Faydaları

Dağ Çileği Nerelerde Bulunur ?

     Kısaca dağ çileği çoğunlukla ormanlarda ve ormanlık yerlerde bulunur.Çalılıklar arasında da rastlanan dağ çileği 200 metre deniz seviyesine kadar her yerde yetişebilen bir bitki türüdür.

Dağ Çileğinin Yapısı Nasıldır ?

     Uzun yıllık bitki türleri arasında yerini almıştır.Kök sapları koyu kahve rengindedir ve sapları 5 ile 20 cm yüksekliğe kadar çıkabilmektedir ve kıllı bir yapısı vardır.Hemen hemen yapraksız bir yapıya sahip olan dağ çileğinin sap ucunda az çiçekli bir çiçek demeti vardır.Rengi kırmızı olan ve çok hoş bir kokuya sahip dağ çileğinin üzerinde pek çok küçük meyvecikler bulunur.Bal verici bitkiler grubundadır.

Dağ Çileği İle Tedavi Yöntemi

     Rahim kaslarını kuvvetlendirir.

Kan damarlarını genişlettiği kanıtlanmış bir bitkidir.

Ağrı kesici olarak özellikle baş ağrıları için kullanılır.

Sivilce tedavisinde kullanılır.

Regl dönemi tedavilerinde kullanılır.

Mide, bağırsak iltihaplarını tedavi eder.

Safra kesesindeki kum ve taş düşürülmesinde kullanılır.

Meyveleri kansızlık tedavisinde de kullanılır.

Dağ Çileğinin Hazırlanışı

     Tedavi olarak kullanımına geldiğimiz de ise şu şekilde bir yol izlememiz gerekmektedir.Kuru yapraklarından 2 çorba kaşığı alınır ve yarım litre kaynar suda yaklaşık olarak 2 saat kadar bekletilmesi gerekir.Tavsiye edilen kullanım şekli ise; günde  kere yemeklerden önce bir çay bardağı tüketilmesidir.

     Günümüzde hemen hemen herkesin sorunu haline gelmiş olan basur hastalığının da tedavisinde kullanılabilen bir bitkidir dağ çileği.Bitkimizi basur tedavisinde kullanmak için izlenmesi gereken en kısa yol ise şu şekildedir.Bitkimizi lapa haline getirdikten sonra kullanılması gerekmektedir. Büyük sıkıntılara yol açan basur hastalığının tedavisini sizlere şifalıbitkileryurdu.com ekibi olarak bu kadar kısa ve kolay yoldan bitkisel yöntemlerle hiçbir yan etkisi olmadan nasıl çözebileceğinizi gösteriyoruz.

Categories:   Bitki Çayları

Comments