Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

3 Şubat 2016
236 kez görüntülendi

Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Cinsel isteksizliğin psikolojik sebepleri nelerdir?

Kişi, cinsellik alanında herhangi bir travma yaşamışsa, cinsel işlevi kesinlikle etkilenir. Taciz, kötüye kullanılma, tecavüz gibi durumlarda cinsellik kesinlikle etkilenecektir, burada travma tedavisi gerekir. Seçilen eş kişiye kötü davranıyor, psikolojik ve fiziksel şiddet uyguluyor olabilir. Böyle bir durumda hem ilişki hem cinsellik etkilenebilir.

Cinsellikle ilgili kişinin öğrendiği yanlış bilgiler olabilir. Pis, günah, zevk almanın ayıp olduğu gibi düşünceler, cinsellik sonrası ağır suçluluk duygusu hissedilmesine neden olacak şeylerdir. Evlilikte güvenle ilgili bunalım, rol dağılımı, sorumluluklar gibi faktörler, cinselliği etkileyebilecek çok ciddi psikolojik etmenlerdir.

Cinsel isteksizlik çiftlerin hayatını nasıl etkiler?

Bir çiftin ilişkiyi yaşama şekliyle cinselliği yaşama şekli benzerlik gösterir. Çiftin cinselliğinde adalet var mı, her iki taraf da zevk alıyor mu, her iki taraf da partnerine zevk vermek için bir şeyler yapıyor mu, ön sevişmeye vakit ayrılıyor mu gibi önemli sorular vardır. Dolayısıyla cinsel isteksizlik ilişkideki adaletsizliği yatağa yansıtan bir durumdur. Bu durum ciddi tartışmalara ve kavgalara sebep olabilir.

Cinselliğin nasıl olduğuna dair eşlerin birbiriyle konuşması lazımdır. İhtiyaçları fark edip, bunu doğru bir dille karşı tarafa aktarırsanız, çözüm bulabilirsiniz. Açık iletişim, güven, anlayış, birbirine zaman ayırma gibi şeylerin yapılması gerekir.

Cinsel isteksizlik nasıl tedavi edilir?

Cinsel isteksizliğin tedavisi için, öncelikle cinsel isteksizliği yaratan nedene ulaşmak gerekir. Cinsel isteksizliği yoğun yaşayan kişinin, bedensel haz ve duyum egzersizleri yapması gerekir. Vücuduyla yeterince ilgilenmiyor olabilir ancak beden dokunulmaya ve ilgilenilmeye ihtiyaç duyar.

Cinsel İsteksizlik Neden Olur? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

hosting, host, web hosting, reseller, alan adı, domain transfer