Boğa Dikeni Bitkisi Ve Faydaları

5 Eylül 2015
1.876 kez görüntülendi

Boğa Dikeni Bitkisi Ve Faydaları

Boğa Dikeni Bitkisi Bulunduğu Yerler

     Memleketimizin özellikle dağlık bölgelerinde sıklıkla rastlanan bir bitki türüdür paskalya bitkisi.Genel olarak bulunduğu yerler ise ; meralarda ve ovalar da seyrek çalılıklar arasında işlenmemiş halde kuru otların arasında yetişen bir bitkidir.

Boğa Dikeni Bitkisinin Yapısı 

    Yaklaşık olarak boyu 40 cm kadar ulaşabilen çok fazla dalları olan ve dikenli bir bitkidir.Rengi ise boz yeşildir otsu türler arasında yerini alır.Kenarlarında çok fazla diken bulunur ve kısa saplı olarak yetişir.Çiçekleri toplu halde bulunur alt kısmı ise dikenli yaprakçıklarla sarılı biçimdedir.Yaprakçıkların rengi ise solup yeşildir.

Boğa Dikeni Bitkisi Hastalık Tedavisi

Cinsel iktidarsızlık tedavisinde kullanılır.

İdrar yolları enfeksiyonları tedavisinde kullanılır.

Öksürük , özellikle boğmaca tedavisinde kullanılır.

Antispastik olarak kullanılır.

İdrar sökürücü olarak kullanılır.

Diş ağrısı tedavisinde kullanılır.

Deri hastalıkları tedavisinde kullanılır.

Göz iltihapları tedavisinde kullanılır.

Boğa Dikeni Bitkisi Hazırlanışı

     Kullanacağımı bölümü seçmekle işe başlamamız gerekiyor.Çünkü dilerseniz saplarını dilerseniz de köklerini kullanabilirsiniz.Her iki tercih de tedavi de etkili olacak ve kısa sürede sonuç vermeye başlayacaktır.

 Saplardan 2 çorba kaşığı alınır veya köklerden sadece 1 çorba kaşığı alınır.Yarım litre suda yaklaşık olarak 10 dakika kadar kaynatılması gerekir ve son olarak süzülür.Tavsiye edilen kullanım şekli ise günde 4 defa sadece yemeklerden önce tüketilmesi şeklindedir.Birer çay bardağı olarak günde 4 kere tüketilmeye başlandığı takdir de sonuç vermeye başlayacak ve sizi bir çok yan etkisi bulunan ilaçlar kullanmak yerine bitkisel olarak da tedavi olmanın mümkün olduğu kanısına ulaştıracaktır.

Yorumlar

  1. Abdülselam ÖZTÜRK dedi ki:

    Boğa Dikeni doğada çok kez görüyoruz hatta günlük hayatımızda yer alıyor ama bu kadar faydaları olduğunu bılmıyordum. Doğadaki yabani ot sanıyordum.

Yorum Yaz

hosting, host, web hosting, reseller, alan adı, domain transfer