Adet Geciktirici İlaçlar nelerdir?

12 Şubat 2016
386 kez görüntülendi

Adet Geciktirici İlaçlar nelerdir?

Regl dönemini belirli nedenlerle ertelemek isteyen kadınların başvurduğu adet geciktirici ilaçların içeriğinde progesteron hormonu vardır ve alındığı takdirde etkisini göstermeye başlar.

İdeal zamanı adet sürecinden 3-5 gün önce almaktır ancak adet geciktirici hapları alışkanlık haline getirmemek gerekir zira adet geciktirici haplar içerdikleri yoğun progesteron miktarları nedeniyle, sık kullanımları halinde; varis, memelerde dolgunluk, kabızlık gibi şikâyetlere de yol açabiliyorlar.

Aynı zamanda bu haplar yumurtalıklarda gerçekleşen döngüyle rahim iç duvarında gerçekleşen döngü arasındaki dengeyi bozabiliyor ve gebe kalmada güçlük çekilebiliyor.

Bilinen bir yan etkisi olmamakla birlikte bazı kadınlarda vücutta şişkinlik, göğüslerde hassasiyet ve kana miktarında artış görülebiliyor. Adet kanaması ilacı bıraktıktan 2-3 gün sonra başlıyor ve genelde kısa süreli değişimler 2. adetten sonra kesiliyor ve eski düzenine dönüyor.

Doktorlar 40 yaşın üzerindeki kadınlara, karaciğer rahatsızlığı olanlara, emboli geçirmiş hastalara ve meme kanseri olanlara adet geciktirici hapları tavsiye etmemektedir.

Adet Geciktirici İlaçlar nelerdir? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

hosting, host, web hosting, reseller, alan adı, domain transfer