Ak Dut Ağacı Vücuda Faydaları

23 Ağustos 2015
1.040 kez görüntülendi

Ak Dut Ağacı Vücuda Faydaları

Ak Dut Nerelerde Bulunur ?

    Bölgesel olarak baz alınarak bulunduğu yer Kuzey Asyadır.Fakat memleketimizin her yerinde yetişebilen bir ağaç türü olması da çok önemli özellikleri arasında yer almaktadır.İstenilirse yabani olarak da elde etmek mümkündür.Ülkemizin bazı yerlerinde yabani ak dut ağacına rastlamak da çok olası bir durum.

Ak Dut Ağacının Yapısı Nasıldır ?

    Geniş ve yuvarlak koronlara sahip olan ak dut ağacının boyu 15 ile 20 metreye kadar ulaşabilmektedir.Gövde rengi ise boz kahve rengi gibi ve geniş çatlaklara sahiptir.Düz ve körpe dallara sahip olan bu türün yaprakları ayaları kesik veyahut daha da derin olup ana damaları kıllarla kaplı olarak görülmektedir.Çiçekleri tek cinsiyete sahip olup püskül püskül çiçek demekleri halinde bulunurlar.Dişi olan çiçeklerin solmasıyla başlayan evre sırasında kenarlarda bulunan çiçekler sulu ve etli olarak gelişmeye başlarlar, meyveyi ve püskül demetini bütün çiçek demetlerini sararlar.

Ak Dut Ağacı Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?

Ak dut Kilo vermek için diyet listesinde yerini çoktan almıştır.
Öksürük tedavisinde kullanılır.
Kabızlık tedavisinde kullanılır.
Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.
Hafif bronşit hastalıklarında çok etkilidir.
Yaprakları şeker hastalığının tedavisinde kullanılır.
Kök kabuklarının haşlanması ile elde edilen su adet hastalıkları tedavisinde kullanılır.

Ak Dut Ağacı Bitkisel Formülü

Yapraklarından sadece iki çorba kaşığı alınarak (400 gr) kaynar su ile haşlanıp yaklaşık bir saat kadar bekletilir.Bitkimizi süzdükten sonra günde dört defa yemeklerden önce alınması tavsiye edilmektedir.

Kök kabuğun kullanışı için ise : Bir kahve kaşığı kadar alınıp yarım litre suda 10 dakika kaynatılması gerekir.Yukarıda belirttiğimiz şekilde kullanılarak içilir ise bitkimiz etkisini göstermeye başlayacaktır.

Yorumlar

  1. serkan dedi ki:

    Dutun çok faydalı oldugunu daha öncelerde de okumuştum bizim oralarda dut pekmezi yaparlar ve çok degerlidir dut pekmezi dutuda bol bol yiyebilirsiniz eskiden bizim bahçedede vardı ama kesmek zorunda kaldık 🙁

Yorum Yaz

hosting, host, web hosting, reseller, alan adı, domain transfer